Tervise hoidmise poolt olen ma kindlasti, kuid tervishoiusektori ettevõtete aktsiatest olen end siiani eemale hoidnud. Siiski tuleb tunnistada, et aeg-ajalt ahvatlevad need mind ikka, räägib Äripäeva loodud investor Toomas.

- investor Toomas
- Foto: Anti Veermaa
Hoolimata investoritele sageli peavalu tekitavast hinnakõikumisest, ennustatakse tervishoiu valdkonna aktsiatele kõrget pikaajalist lendu. Pole vahet, kas otsida stabiilset dividenditulu hiidkorporatsioonidest või kiiret kasvu biotehnoloogia ja meditsiiniseadmeid tootvatest firmadest – entusiastid lubavad, et igale maitsele jagub midagi.
Populaarne ookeani taga.
Eriti meeldivad selle valdkonna ettevõtete aktsiad USA investoritele. Siin pole ka midagi imestada, sest sealne meditsiinitööstus aina kasvab ning inimesed kulutavad oma tervise päästmisele igal aastal tuhandeid dollareid.
Hiljuti USAs avaldatud FactSeti uuringust selgub, et S&P 500 indeksisse kuuluvatest tervishoiusektori ettevõtetest ületasid koguni 86% oma tulemustega analüütikute ootusi. Need firmad saavutasid esimeses kvartalis kiireima müügikasvu ja ületasid oma kasumitega ootusi keskmiselt 10,5%. Mõned säravad pärlid olid näiteks Bristol-Myers Squibb ja Gilead Sciences, mis teenis hiigelsuure tulu C-hepatiidi ravimite müügist. Esimesena mainitud firma aktsia hind on aastaga New Yorgi börsil teinud lausa 45%-lise lennu ning teisel on õnnestunud rallida pea 35%. Ka USA üks suurimaid ravimifirmasid Merck suutis aasta alguses käibele hoo sisse lükata, kuna nõudlus vaktsiinide ja diabeediravimite järele kasvab.
MarketWatchi kolumnisti Jeff Reevesi sõnul mängivad tervishoiu ettevõtete kasuks veel terve rida tegureid. Nendeks on pikaajaline stabiilsus ja tohutu globaalne kasvupotentsiaal. Näiteks kulutas Hiina 2013. aastal tervishoiule 5,6% SKP-st, Venemaa 6,5% ja India 4%. Nendel riikidel on veel aga hulga kasvuruumi, sest arenenud riikide nagu Saksamaa, Jaapani ja Kanada kulutused selles vallas ulatuvad vähemalt 10-12%ni SKPst.
Euroopa konkurendid jäävad alla
Euroopa ühed suurimad ravimifirmad Roche ja Novartis tänavu esimese kolme kuu tulemused ületasid analüütikute ootusi. Mõlemal on õnnestunud turule tuua uusi hinnatud ravimeid ning muuta oma tegevust efektiivsemaks. Samas jääb Šveitsi börsifirmade aktsiate hinnaralli tugevalt alla oma USA konkurentidele, sest konkurents turul aina tiheneb. Oma pitseri jätab kasumitele ka Šveitsi frangi tugevnemine. Roche aktsia on sel aastal tõusnud vaid 2,8% ja Novartise aktsia 5,7%.
Olen varem kirjutanud biotehnoloogia firmade käekäigust, millele on pikalt ennustatud säravat tulevikku. Kuna selles vallas on liiga palju ebakindlust ja spekuleerimist, matsin selle mõtte mõneks ajaks maha. Tugevaid südame- ja vähiravimite patendiportfelle omavad ravimifirmad tunduvad aga siiani üsna kindel valik olevat. Ning meditsiinisektori usku investorid soovitavad portfellis kombineerida mõlemaid.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!